The North Face Xenon Ceket

Geçen kış edindiğim The North Face Xenon ceket için bir yorum yazma zamanı geldi. Özellikle Göynük’te fırtınada koştuktan sonra bu tüy ağırlığındaki ceketin zırh kadar koruyucu olduğunu yazmak abartı değil.

Gore-Tex Paclite kumaş ile inanılmaz hafif (240gr), aksiyon için özel kesimi ile spor yaparken vücudu mükemmel sarıyor. Hareket ederken üzerinizde olduğunu unutuyorsunuz. Kullanmadığınız zaman neredeyse 2 yumruk büyüklüğüne kadar ufalttığınız ceketi taşımak çok kolay. Bu ceket aslen bisikletçiler için tasarlanmış, hızlı hareket sırasına yüksek koruma amaçlıyor.

Boynu sıkı saran yakanın içindeki ince tüylü kumaş, boğazı kesmeden rüzgar ve yağmuru uzak tutuyor. Ön fermuarı boydan boya kapatan fırtına katının üst birleşiminde mıknatıslı düğme kolay kulanım sağlıyor. Kol paçalarında standart cırta benzeyen, daha hafif ve kolay kullanımlı bir kapatma sistemi var.

İki cebi var: Göğüs cebi, kullanışlı ebatta. Arka cebi bisiklet sürüşü düşünülerek yerleştirilmiş, ufak şeylere rahat erişim sağlıyor.

Bel kısmı özellikle sırtta güzel oturuyor ve uzun. Elbette her Gore-Tex ürün gibi tamamen su geçirmez, dikişleri bantlı.

İlk başlarda yan cepleri olmamasını yadırgadım. Bel veya sırt çantası ile koşmuyorsan daha az şey ile koşman gerekiyor. Göğüs cebi ince koşu eldivenlerini rahat taşıyabildiği için sabah koşularında da kullanabiliyorum. Kapşonu yok ama boğaından içeri su çok az geliyor. Yağmur ve fırtınada boru bandana ile koşmuş birisi olarak hayran oldum. Fiyatı kendi kadar hafif değil, indirim dönemi yakalamakta fayda var.

Kapuşonu olmadığı için UTMB organizasyonunda kullanamadım, yerine The North Face Venture ceketi kullandım. Bir sonraki yazının konusu olsun..

 

2 Responses to “The North Face Xenon Ceket”

 1. guncelozak says:

  Caner selam,

  bu cekete benzer Lowealpine fairview ceket kullanıyorum hem bisiklette hem de koşarken. koruma ve boyut olarak çok iyi olsa da ince bir içlik ve mikro polar ile koştuğumda teri dışarı atma konusunda ciddi sıkıntı yaşadım. iç kısım dış kısımdan daha ıslaktı desem yeridir. bu cekette de benzer bir sorun yaşadın mı? daha önce konuştuğum bir kaç kişide özellikle “paclite gore-tex”lerde aynı sorun yaşandığını duydum.

  sevgiler
  Güncel

  • caner says:

   Selam Güncel,
   Xenon, benim gördüğüm ve dokunduğum en ince Paclite malzeme. 1 kere bisiklet, kalanını koşarak kullandım. Sanırım kalın giyinmişsin, özellikle koşmak için. Ben bu havalarda tek içlik ile kullandım. Geçen hafta “ahmak ıslatan” serpiştirmesinde (yağıssız ama nemli hava diyelim!) 9km koşarken elbette içinde biraz ıslaklık vardı ama hiç rahatsız edici boyutta değildi… Fairview ile bunun malzemsi farklı görünüyor, seninki 2kat paclite, astarlı olduğu için terliyken daha rahatsız edecektir. sevgiler

Leave a Reply

Get Adobe Flash player Plugin by wpburn.com wordpress themes

Pin It on Pinterest

Share This